Dofinansowania Ortocool
Jesteś zainteresowany/a sprzętem w ramach dofinansowań, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie da się lepiej trafić 🙂
W Centrum Ortopedycznym Ortocool poinformujemy krok po kroku jakie dofinansowanie Ci przysługuje oraz co trzeba zrobić, aby je zdobyć. Możesz liczyć na naszą pomoc na każdym etapie od wizyty lekarskiej aż po dostawę sprzętu.
Refundacja NFZ
Czym jest refundacja NFZ i komu przysługuje?
Refundacja NFZ to pokrycie przez Narodowy Fundusz Zdrowia części lub całości poniesionych przez Pacjenta kosztów zakupu określonego wyrobu medycznego. Każdy ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ZUS ma prawo otrzymać refundację NFZ na sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, ortopedyczny, a także środki pomocnicze. O refundację mogą starać się zarówno pacjenci NFZ, jak i Ci korzystający z wizyty lekarskiej w gabinetach komercyjnych, w ramach prywatnej wizyty.
Jak i gdzie uzyskać zlecenie na refundację NFZ? Od kogo otrzymać zlecenie?
Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne może wystawić tylko lekarz do tego uprawniony w ramach wizyty lekarskiej refundowanej z NFZ lub prywatnej, a także zdalnie w ramach teleporady (telefonicznej porady). W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i ograniczeniami Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia wystawianie lekarzom rodzinnym oraz lekarzom specjalistom zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach telefonicznej porady.
Zlecenia na niektóre podstawowe produkty medyczne mogą być wystawione przez lekarzy rodzinnych (lekarz podstawowej opieki medycznej – POZ) w trakcie wizyty w gabinecie lub zdalnie, za pośrednictwem teleporady. Do tych produktów zaliczają się m.in:
- Standardowe ręczne wózki inwalidzkie stalowe (kod NFZ P.127)
- Balkoniki, chodziki lub podpórki (kod NFZ P.123)
- Materace przeciwodleżynowe (kod NFZ P.117)
- Poduszki przeciwodleżynowe (kod NFZ P.116)
- Trójnogi lub czwórnogi (kod NFZ P.121)
- Kule (kod NFZ P.118)
Należy wiedzieć, że w przypadku określonych specjalistycznych wyrobów medycznych, zlecenie musi być wystawione przez lekarza z określoną specjalizacją w trakcie wizyty w gabinecie lub zdalnie, za pośrednictwem teleporady. Dotyczy to wskazanych produktów: ortezy i stabilizatory, wózki inwalidzkie aluminiowe (kod NFZ P.129) oraz specjalne (kod NFZ P.130), pionizatory i inne specjalistyczne sprzęty powinien zlecić lekarz posiadający specjalizację w jednej z następujących dziedzin: ortopedii, traumatologii, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurochirurgii lub neurochirurgii i neurotraumatologii, chirurgii ogólnej, neurologii, neurologii dziecięcej, reumatologii, chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej lub rehabilitacji medycznej.
WAŻNE! W Centrum Ortopedycznym Ortocool współpracujemy ze specjalistami, którzy posiadają uprawnienia do wystawiania odpowiednich zleceń.
Od stycznia 2023 r. obowiązują nowe zasady refundacji wyrobów medycznych, na których znacząco skorzystają pacjenci. Dzięki nowym limitom dopłat za niektóre produkty zapłacimy mniej. Na zmianach skorzystają szczególnie pacjenci stomijni, cukrzycy oraz pacjenci z niepełnosprawnościami.
Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził więc nowe kody na podstawie istniejących które mają na celu zwiększenie możliwości doboru odpowiedniego sprzętu ortopedycznego na zamówienie pod względem niepełnosprawności.
Jako centrum ortopedyczne poniżej zamieszczamy nowe kody wraz z ich opisem.
Dofinansowanie PFRON
Co jeśli kwota refundacji NFZ nie wystarczy na pokrycie zakupu sprzętu?
Zwracamy się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o pomoc finansowaną ze środków PFRON.
Warunki uzyskania dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ze środków PFRON:
- posiadanie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność
- spełnienie kryterium dochodowego: o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Maksymalne dofinansowanie z PFRON wynosi:
- do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej wyznaczonego w limicie ceny NFZ,
- do 150% sumy kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ oraz udziału własnego osoby niepełnosprawnej, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
PCPR określa terminy składania i rozpatrywania wniosków w ciągu danego roku oraz podejmuje decyzję o wysokości dofinansowania.
Aktywny Samorząd
Aktywny Samorząd to pilotażowy program realizowany przez PFRON bezpośrednio obsługiwany przez jednostki organizacyjne samorządów w całej Polsce: np. PCPR, MOPR, WCPR, MOPS. Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.
Struktura programu:
- Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową:
- Obszar A – likwidacja bariery transportowej:
- Zadania: 1 i 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
- Zadania: 2 i 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy;
- Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
- Zadania: 1, 3 i 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
- Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
- Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego;
- Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
- Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne,
- Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne,
- Zadanie 5 – pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego;
- Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
- Obszar A – likwidacja bariery transportowej:
- Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
- Moduł III – szkolenia kadr samorządów oraz organizacji pozarządowych z zakresu problematyki niepełnosprawności.